Co to znaczy dobrze oświetlony salon?

Salon jest pomieszczeniem, w którym przynajmniej teoretycznie spędzamy bardzo wiele czasu. Ponadto, jest zazwyczaj wizytówką naszego domu – to do salonu zapraszamy gości i to w nim spędzają najwięcej czasu. Dbamy zatem, aby ten salon dobrze nas reprezentował – staramy się, aby zawsze panował w nim porządek, nie gromadzimy w nim niepotrzebnych, zbędnych przedmiotów, starannie planujemy, jakie meble i jak ułożone będą się w nim znajdować. Planujemy to, jakiego koloru będą w nim ściany, czy jaka będzie podłoga – czy będą to panele, wykładzina, czy może dywan. Często ostatnią rzeczą, o której myślimy jest oświetlenie. Niesłusznie, ponieważ oświetlenie może w zupełności zmienić charakter pomieszczenia. Opcji jest bardzo dużo – mogą to być kinkiety albo lampy stojące. Kształt lampy czy liczba źródeł światła mogą się drastycznie różnić i mieć zupełnie inny efekt na nasze wnętrze. Część lamp będzie pełnić tylko funkcję oświetleniową, inne będą także ozdobą. Tak też żyrandole do salonu pasują chyba najbardziej, po pierwsze ze względu na efekt oświetleniowy, a po drugie ze względu na swój ozdobny wygląd.

Jaki żyrandol

Pytanie o to, jaki żyrandol wybrać przypomina trochę skecz o sklepie z drzwiami. Tymczasem żyrandole są bardzo różne, a w zależności od tego kogo zapytamy, może wskazać kilka różnych klasyfikacji. Najbardziej typowymi są żyrandole kryształowe. Są one bardzo eleganckie, a ponadto ich budowa, struktura, wpływają na charakter otrzymywanego światła. Decydując się na zakup tego rodzaju oświetlenia musimy wziąć to pod uwagę. Jednak nie do każdego wnętrza taki żyrandol będzie odpowiedni – może kontrastować z bardziej nowoczesnymi salonami, czy takimi, gdzie zastosowane są żywe barwy i kolory. Wówczas lepszym wyborem mogą okazać się bardziej nowoczesne żyrandole. Zatem na naszą decyzję o tym, jaki żyrandol chcemy po pierwsze powinien mieć wpływ aktualny wystrój naszego wnętrza. Powinniśmy dobierać jego poziom elegancji i awangardy w ten sposób, aby dobrze się komponował.

Jakie światło

Żyrandole poza swoją funkcją ozdobną muszą jednak przede wszystkim pełnić funkcję oświetleniową. Z tego powodu musimy po pierwsze zadecydować o liczbie źródeł światła. Być może wystarczy jedno, ale może potrzebnych będzie więcej. Czasem ze względu na rozmiar lub kształt pomieszczenia będziemy zmuszeni do zakupu dwóch żyrandoli. Warto też solidnie się zastanowić nad stosowanymi żarówkami. Po pierwsze istotny może być jej kształt, jeżeli w naszej lampie żarówki pozostają odsłonięte. Ponadto bardzo ważna jest ich moc – jeżeli nasz żyrandol ma miejsce tylko na jedną żarówkę, wówczas będzie musiała być ona silniejsza, niż wtedy, kiedy jest ich kilka. Ponadto nie bez znaczenia jest barwa światła. Salon jest miejsce aktywności, dlatego dobrze używać w nim zimnej barwy, bliskiej tej światła słonecznego.

Dodaj komentarz