Zabezpieczenie dachu na zimę

Aby zima minęła bezpiecznie i komfortowo, właściciele domków jednorodzinnych muszą odpowiednio przygotować się na jej przyjście. W przeciwieństwie do mieszkańców bloków, ludzie żyjący ‚na swoim’ muszą sami zadbać o ogrzewanie oraz o wytrzymałość całego budynku.

Jednym z najważniejszych elementów naszego domostwa jest dach. Stanowi on pierwszą barierę ochronną, która pozwala pozwala znaleźć wewnątrz budynku bezpieczne schronienie nawet w przypadku bardzo trudnych warunków atmosferycznych.

Generalnie rzecz biorąc potrzeba zabezpieczenie dachu na zimę zachodzi w dwóch sytuacjach:

  • nie zdążyliśmy skończyć budowy lub remontu dachu przed przyjściem mrozów
  • wystąpiły pewne usterki, których usunięcie należy odłożyć na wiosnę

Rzecz jasna nie ma potrzeby każdego roku zabezpieczać dachu, który funkcjonuje bez zarzutu.

Zabezpieczenie nieukończonego dachu

Jeśli nie zdążyłeś ze skończeniem prac związanych z dachem, znajdujesz się w bardzo trudnym położeniu. Niemniej jednak, i z takiej sytuacji da się wybrnąć. Taktykę zabezpieczenia niedokończonego dachu trzeba uzależnić od tego, czy posiada on już więźbę, czy jeszcze nie. Jeśli ekipa budowlana nie zdążyła stworzyć tej konstrukcji, będzie trzeba wykonać prowizoryczny drewniany stelaż. Jeśli jednak więźba jest już zamontowana na szczycie Twojego budynku, oszczędzisz sobie wiele trudu.

Na drewnianej konstrukcji – czy to tymczasowej, czy stałej – należy zamontować pokrycie, które uniemożliwi wiatrowi i śniegowi wdarcie się do wnętrza budynku. Poszycie takie można wykonać z papy, niemniej jednak trzeba zwrócić uwagę na jej odpowiednie przytwierdzenie do stelaża. Dlaczego jest to takie ważne? Nawet jeden źle przytwierdzony element może stać się zarzewiem do zerwania całego poszycia. Równałoby się to z dużymi zniszczeniami, a w konsekwencji spowodowałoby ogromne straty finansowe.

Ze względu na duże utraty ciepła w przypadku takiego prowizorycznego pokrycia, mieszkanie wewnątrz budynku przez okres trwania zimy będzie raczej niemożliwe.

Zabezpieczenie uszkodzonego dachu

Zdarza się jednak i tak, że dach jest skończony i kompletny, niemniej jednak spotkała go pewna niecierpiąca zwłoki usterka. W takiej sytuacji nie ma nic prostszego niż jak najszybsze dokonanie koniecznych napraw. Co jednak, jeśli zima zbliża się wielkimi krokami i wiesz, że nie zdążysz z ukończeniem prac? Wówczas, należy zabezpieczyć uszkodzony dach aż do pojawienia się dogodniejszej aury. Jak można tego dokonać?

Zależy to rzecz jasna od rodzaju usterki. Jeśli dach zaczął przeciekać, a pogoda uniemożliwia prace na jego powierzchni, spróbuj uszczelnić go tymczasowo od środka. Spróbuj znaleźć przybliżoną lokalizację przecieku oraz zalepić ją do przyjścia wiosny.

Co natomiast można zrobić, jeśli w poszyciu powstały braki? Niezależnie od tego, czy chodzi tu o zniknięcie kilku dachówek, czy o oderwanie kawałka blachy, należy działać jak najszybciej. Nawet mała luka w poszyciu Twojego domu może spowodować zerwanie całego dachu. W związku z tym, nawet jeśli nie możesz znaleźć materiału o takim samym kolorze lub deseniu jak reszta pokrycia, zapełnij braki czymkolwiek co tylko możesz kupić od ręki. W tym przypadku ważny jest czas – należy działać przed przyjściem pierwszych zimowych wichur.

Jesteś gotowy na atak zimy!

Rzecz jasna zima nie jest równie surowa każdego roku. Niemniej jednak dobrze jest ‚dmuchać na zimne’ – działania prewencyjne sprawią, że będziesz spał spokojnie nawet wtedy, gdy za oknem szaleje wichura.

Życzymy wszystkiego najlepszego!

Dodaj komentarz