Styl oświetlenia do salonu

Głównymi metodami oświetlenia salonu jest podział na strefy architektoniczne oraz wykorzystanie koloru i światła. Jest to sposób stwarzający możliwość wygenerowania przestrzeni w salonie, bez konieczności wprowadzania dużych zmian.

Oświetlenie odgrywa ważną rolę we wnętrzu salonu, dlatego jedna lampa nie wystarczy, aby prawidłowo oświetlić całą przestrzeń. Trzeba wiedzieć, że w przypadku zastosowania pojedynczego żyrandola, zostanie osiągnięty taki efekt, że, w jednej części pomieszczenia pojawi się nadpodaż światła, w drugiej jego deficyt.

Wielu projektantów doradza strefowy salon z dodatkowymi źródłami światła. Doskonałą opcją jest wykorzystanie ledowego źródła światła. Taki delikatny akcent zapewnia nie tylko poczucie intymności i komfortu, ale także ochroni przed kolizjami z obiektami wewnętrznymi w ciemności. W strefie rekreacyjnej zaleca się umieszczenie kinkietów ściennych, aby stworzyć otoczenie, które pozwoli się domownikom zrelaksować.

Urządzając salon i rozmieszczając w nim oświetlenie, ważne jest, aby nie bać się eksperymentów, ponieważ efekt osiąga się poprzez użycie różnych strumieni światła bezpośredniego i ukośnego, pochyłego.

Przykłady różnych rozwiązań oświetlenia do salonu

Lampa podłogowa

Eleganckie lampy podłogowe są stosowane wszędzie tam, gdzie potrzebne jest bezpośrednie oświetlenie. Lampa podłogowa najlepiej sprawdzi się, gdy zostanie umieszczona w rogu salonu, obok sofy lub fotela. Lampa taka będzie nie tylko doskonałym źródłem światła, ale także dodatkiem przyciągającym uwagę.

Lampa stołowa

O dawna lampa stołowa przestała być przedmiotem wyposażenia sypialni lub gabinetu. Można wybrać interesującą lampę i umieścić ją na stoliku w salonie. Taki dekoracyjny element będzie nie tylko służyć, jako dodatkowe źródło światła, ale będzie niewątpliwie ozdobą salonu.

Kinkiety

Kinkiety ścienne służą do skupiania uwagi na elementach wnętrza np. kominka, telewizora. Taka lampa dobrze oświetla daną przestrzeń, a jednocześnie doskonale spełnia swoje funkcje.

Obrotowe lampy do salonu

Lampy bezpośredniego światła, których główną zaletą jest zdolność obracania we wszystkich kierunkach, zyskuje powszechną popularność. Można użyć pojedynczej oprawy lub różnych kombinacji opraw oświetleniowych, ponieważ pozwalają one na jasne podkreślenie wnętrza. Ale warto zastosować również taśmy LED, które mogą być umieszczone w niszy pod sufitem, rozjaśniając obwód stołu, albo oświetlając podłogę.

Styl oświetlenia do salonu

Wybierając elementy oświetleniowe do salonu, należy podążać za stylowym rozwiązaniem pomieszczenia, używając lamp, które idealnie pasują do wnętrza i nie będą sprzeczne z ogólnym wyglądem salonu.

Styl loft w salonie

W przypadku stylu loftowego, charakteryzującego się wysokimi sufitami i otwartą przestrzenią, projektanci aranżacji wnętrz zalecają wybór lamp regulowanych na łańcuchu lub z długim drutem. Taką lampę można łatwo obniżyć do pożądanej wysokości, aby oświetlić wybrany element. Salon w stylu loftu można ozdobić lampami podłogowymi i lampami, które z wyglądu będą przypominały reflektory. Oprawy w tym wnętrzu charakteryzują się prostymi kształtami i prostym designem: metalem, łańcuszkami, skórą, drewnem.

Styl barokowy w salonie

Ten styl charakteryzuje się luksusem i nadmiarem we wszystkim. Salon zaprojektowany w tym stylu, wymaga dużo przestrzeni i nasycenia światłem. Do takich wewnętrznych doskonale pasują żyrandole i lampy podłogowe z wizerunkami bohaterów mitycznych lub wzorowane na dziełach sztuki. Jeśli chodzi o paletę kolorystyczną, warto dać pierwszeństwo lampom w kolorze czerwonym, złotym, brązowym. Połączenie złota i białej emalii będzie bardzo korzystne.

Styl prowansalski w salonie

Do oświetlenia w stylu francuskiej wioski ważne jest użycie naturalnych materiałów. Oświetlenie do salonu w tym stylu powinno być wybrane z drewna, ceramiki, kamienia, gięte lub z kutego żelaza. Najlepszym rozwiązaniem kolorystycznym będzie połączenie bieli z różem, delikatnej zieleni, szarości i brązu. Do produkcji plafonów w stylu prowansalskim najczęściej używana jest ceramika, szkło, tkaniny, koronki. Ponadto lampy zdobią kamienie, cyrkonie, szklane elementy w postaci zwierząt lub roślinności.

Dodaj komentarz