Odpowiednie oświetlenie do salonu

Salon to jedno z najważniejszych miejsc w całym mieszkaniu, dlatego też odpowiednio dobrane oświetlenie może wydobyć oraz podkreślić jego wyjątkowy charakter. Niezależnie od tego, w jaki sposób spędza się czas w salonie, oświetlenie ma za zadanie zagwarantować jak najlepszą atmosferę. Jakie oświetlenie do salonu warto zatem wybrać?

Odpowiednie rozmieszczenie oświetlenia to podstawa

Salon to w obecnych czasach wielofunkcyjne pomieszczenie, ponieważ służy do podejmowania gości, wypoczynku, spożywania posiłków oraz spędzania czasu w rodzinnym gronie. Warto zatem zadbać o to, aby oświetlenie salonu było dopasowane w idealny sposób do wszystkich tych potrzeb. W nowoczesnych mieszkaniach salon bardzo często połączony jest z jadalnią i kuchnią, dlatego też tradycyjny żyrandol pod sufitem to niestety ciut za mało. W takim przypadku niezwykle ważne jest to, aby w odpowiedni sposób rozmieścić wszystkie lampy, dzieląc pomieszczenie na kilka stref.

Lampa sufitowa

Nad częścią wypoczynkową warto zadbać o to, aby pojawiła się w tym miejscu lampa sufitowa, która zapewni odpowiedni komfort podczas oglądania telewizji oraz przyjmowania gości. Dosyć ciekawym rozwiązaniem może być zastosowanie opraw z kilkoma reflektorami, jednak równie dobrze powinien sprawdzić się duży żyrandol znajdujący się tuż nad sofą i fotelami.

Oświetlenie przeznaczone do czytania

Wieczorami wiele osób decyduje się na czytanie książek czy też rozwiązywanie krzyżówek, jednak w takim przypadku lampa sufitowa nie spełni niestety swojej funkcji. Odpowiednie warunki do czytania zapewni dosyć mocne źródło światła, które najlepiej, aby można było kierować w wybranym kierunku. Z tego też względu warto umieścić w salonie stojącą lampę z kilkoma źródłami światła, która zapewni niezbędne warunki do czytania o zmroku.

Mniej typowe źródła światła

Salon to idealne miejsce do tego, aby zastosować w nim mniej typowe źródła światła. W przypadku osób, które wieszają na ścianie obrazy, warto je w odpowiedni sposób wyeksponować, decydując się na zakup specjalnej lampki, która przeznaczona jest do oświetlania obrazów. Dzięki temu salon z pewnością nabierze zupełnie innego charakteru. Dosyć popularnym rozwiązaniem stały się ostatnio listwy ledowe, które sprawdzają się idealnie w każdym nowoczesnym mieszkaniu. Takie oświetlenie do salonu można przykleić bezpośrednio na ścianie, suficie lub na podłodze, dodając tym samym pomieszczeniu zupełnie innej aranżacji.

Oświetlenie nad stołem

Jeśli salon połączony jest z jadalnią, to warto również zadbać o to, aby nad stołem pojawiło się odpowiednio dobrane oświetlenie. Może to być zarówno jedna większa lampa wisząca centralnie nad stołem, jak i dwie nieco mniejsze lampki, które będą wisieć w odpowiednim odstępie od siebie. Podczas zakupu takiej lampy warto zadbać o odpowiednie żarówki (najlepiej, aby były energooszczędne), które będą świeciły jasną i ciepłą barwą, umożliwiając tym samym konsumpcję posiłków. Kolor światła nie powinien być jednak zbyt biały, gdyż taka barwa nie wpływa zbyt korzystnie na odczucia wzrokowe.

Dodaj komentarz