Kominki elektryczne – zalety i koszty eksploatacji

Kominek nadaje niepowtarzalnego uroku każdemu mieszkaniu. Doceniamy je szczególnie w chłodne, zimowe wieczory. Migoczące płomienie dają dużo ciepła i nadają wyjątkowy klimat wnętrzu. Kominki to urządzenia, które większość z nas chciałaby mieć w swoim mieszkaniu lub domu. Jednak nie zawsze jest to możliwe. W blokach zazwyczaj nie ma przygotowanych przewodów dymowych, które są niezbędne dla tradycyjnych kominków, często także przepisy przeciwpożarowe zabraniają na jego montaż. Wówczas idealnym rozwiązaniem może okazać się kominek elektryczny.

Zalety kominków elektrycznych

Kominki elektryczne mają sporo zalet, i mało wymagań. Są dostępne dla każdego, kto posiada gniazdko elektryczne. Wygoda użytkowania sprawia, że stają się coraz bardziej popularne.

Dopasowane do każdego wnętrza

Kominki elektryczne stanowią niebagatelną ozdobę pomieszczenia. Zastosowane w nich rozwiązania, dzięki którym wizualnie imitują prawdziwy ogień, sprawiają, tworzą niesamowity nastrój oraz dają dużo ciepła. Dzięki realistycznemu, optycznemu efektowi płomienia stanowią oryginalny element dekoracji wnętrza. Kominki elektryczne są tworzone tak, by wzornictwem pasowały do każdego wnętrza. Rewelacyjnie sprawdzą się w nowoczesnej stylistyce jak i klasycznych salonach.

Prosta obsługa

Obsługa kominka elektrycznego jest bardzo prosta i wygodna. Nie trzeba go czyścić czy donosić drewna. Nie musimy także organizować i przechowywać opału. To rozwiązanie jest idealne dla ludzi, którzy cenią sobie komfort lub nie mają warunków czy możliwości by obsługiwać tradycyjny kominek.

Bezpieczeństwo

Kominki elektryczne są bardzo bezpieczne. Brak naturalnego ognia sprawia, że nie ma ryzyka pożaru, czy spalenia podłóg. W tradycyjnych kominkach istnieje niebezpieczeństwo oparzenia się przy podkładaniu drewna, tu wystarczy przekręcić pokrętło by ustawić dogodną dla nas temperaturę. Przednia szyba kominka elektrycznego nie nagrzewa się, dzięki czemu, nie stanowi zagrożenia dla dzieci. Nie stale musimy doglądać ognia i go pilnować.

Koszty i wydatki

Koszty zakupu samego nie jest wysoki. Za wolno stojące modele zapłacimy już od 400 zł, wkłady do zabudowy są nieco droższe, jednak cena również nie jest wygórowana i za podstawowy zapłacimy od 600 zł. Jednak jeśli najprostsze kominki nie spełniają naszych wymagań, możemy zainwestować w wersje z realistyczną imitacją płomienia lub z imitującą dym, wytwornicą pary. Dodatkowo możemy także zainwestować w obudowę z marmuru czy drewna. Ogranicza nas tylko wyobraźnia i zasobność portfela.

W przypadku kominków elektrycznych, efekt wizualny może działań niezależnie od ogrzewania. W letnie ciepłe wieczory, klimatu nada mrugający płomień i nie potrzebujemy ogrzewania. Wtedy pobór prądu jest niewielki, porównywalny do 2-3 żarówek, jeśli mamy kominek LED, koszty są jeszcze niższe. W momencie kiedy chcemy skorzystać z ogrzewania, należy liczy się ze sporym wydatkiem. Eksploatacja kominka elektrycznego, jest około 3 razy droższa, niż w przypadku wkładu tradycyjnego.

Dodaj komentarz