JEDNO ŹRÓDŁO, WIELE ROZWIĄZAŃ

Żyrandol to rodzaj lampy sufitowej, podłączonej do jednego źródła światła, które rozchodzi się do wielu punktów świetlnych ( żarówek). Ilość punktów światła wacha się od dwóch do kilkunastu, a nawet kilkudziesięciu żarówek. Najczęściej lampy tego typu wieszane są w salonach, jadalniach a czasem nawet w kuchni czy w przed pokoju. W zależności od funkcji jaką spełnia, klosze są przezroczyste co zwiększa intensywność naświetlenia lub matowe, kształtem przypominające klasyczne abażury. W miejscach przeznaczonych do wypoczynku, żyrandole nadają światłu intymny charakter, tłumiąc światło abażurami z materiału tekstylnego.

  1. MATERIAŁ, KSZTAŁT, KOLOR…

MATERIAŁ

Metalowe konstrukcje farbowane są na kolory klasyczne: czarne lub białe. Stalowe stelaże zachowujące swój połysk znajdują miejsce w bardziej nowoczesnych żyrandolach. W bardziej wykwintnych konstrukcjach główną rolę grają kryształki lub małe szkiełka. Klosze żyrandoli wykonane są ze szkła: przezroczystego, matowego lub kolorowego. Klosze z materiałów tekstylnych grają rolę tradycyjnych abażurów, które tłumią światło nadając wnętrzu intymny, romantyczny charakter.

KSZTAŁTY

Nowoczesny żyrandol to cała gama najróżniejszych kształtów i form. Można wyodrębnić następujące ich rodzaje:

klasyczny żyrandol kandelabrowy – przypominający świeczniki, które w dawnych czasach stanowiły oświetlenie pałaców czy zamków. Ze źródłem światła skierowanym w górę lub w dół

w kształcie łezki – zwężający się ku dołowi. Przykładem może być żyrandol z jednym źródłem światła, z kloszem uformowanym z drobnych kryształków

kulisty – forma zwięzła zamknięta lub otwarta dołem, ze szkła przezroczystego lub wykonany z kryształków

stelaże asymetryczne – proste, długie metalowe pręty układające się w asymetryczne kompozycje

formy abstrakcyjne – nieprzypominające kształtem zupełnie niczego, asymetryczne, uformowane z różnych kształtów ram metalowych

prostokątne – długie, z lampkami LED, z żarówkami ułożonymi w jednym rzędzie

żyrandol z małymi abażurami– klosze przyjmują kształty dzwonków ( szkło matowe) lub otwartych górą i dołem stożków,

żyrandole bez kloszy – duże, pozbawione osłony żarówki zwisające na kablach, ułożone w tradycyjne formy

ogromne, kilkukondygnacyjne „pająki” z dużą ilością punktów świetlnych, osłonięte ogromną ilością kryształków lub małych szkiełek ( do dużych, eleganckich wnętrz)

nowoczesne, niesprecyzowane, geometryczne formy: kule, pierścienie, pająki, klatki

metaloplastyka – formy organiczne, kwiaty, winorośl, łodygi i liście uformowane na wzór naturalny kobierców kwiatowych.

 

ŚWIATŁO

Żyrandol posiada od kilku do kilkunastu źródeł światła, jednak czasem pojawiają się także duże, skomplikowane formy, z jednym źródeł światła. Światło może być skierowane w dół, aby precyzyjne oświetlić dane miejsce, na przykład stół w jadalni, lub być skierowane ku górze, wtedy jest nieco rozproszone, a pomieszczenie oświetlone równomiernie. Jeśli żarówka jest obudowana w przezroczyste szkło, intensywność światła się zwiększa, jeśli w szkło matowe – wydaje się ono przytłumione. Abażury wykonane z materiałów innych niż szkło, na przykład z materiałów tekstylnych, tłumią światło i nadają wnętrzu intymny charakter. Nowoczesne rozwiązania przyjmują także możliwość umieszczenia źródeł światła bez żadnej osłony. Pozbawiona jakiekolwiek izolacji żarówka jest w swojej formie tak masywna, że bez problemu zastąpi klosz z przezroczystego szkła. Diody LED w żyrandolach oświetlają wnętrza, gdzie nie wymagana jest zbyt duża ilość światła, na przykład podczas oglądania kina domowego.

 

  1. DOBIERZ ŻYRANDOL DO WNĘTRZA.

Żyrandol oprócz swojej funkcji użytkowej powinien również dopasować się swoim wyglądem do stylu wnętrza.

Modne style wnętrz i zastosowane w nich żyrandole:

klasyczne, proste – przyjazne dla oka, nieskomplikowane kształty i kolory. Taki żyrandol spokojnie można zawiesić nawet w sypialni. Nie ingeruje zbytnio w otoczenie swoim kształtem czy wyglądem.

klasycyzm ( stylizowane) – od klasycznych, wieloramiennych lamp przypominających kandelabrowe świeczniki, na których stawiano świecie, aż po duże, kilkukondygnacyjne „pająki” wykonane z ogromnej ilości małych, błyszczących szkiełek lub kryształków ( obszerne, eleganckie pomieszczenia). Żyrandole tego typu są eleganckie i sprawiają wrażenie przepychu i bogactwa. Trochę mniej stylizowane formy, nawiązujące do neoklasycyzmu, przyjmują kształty prostokątnych lub zwisających długimi kaskadami kurtyn. Nadają się do wystroju wnętrze, gdzie pojawiają się antyki, politurowane meble o toczonych nóżkach.

industrial – metalowe stelaże i konstrukcje – techniczne, zgeometryzowane, ażurowe siatki z metalowych prętów. Duże, stylizowane na stare żarówki – tak jak w dawnych fabrykach. Klosze przemysłowe, przypominające stożki lub półokrągłe. Bardzo surowe i rustykalne w odbiorze, o charakterze technicznym, nastawionym wyłącznie na walory użytkowe. Czasem są to zwyczajne, duże, szklane klosze osłonięte dodatkowo metalowymi klatkami. Industrial uwielbia duże, otwarte przestrzenie i metalowe wykończenia. Wnętrza w tym stylu przypominają odnowione wnętrza fabryk z czasów rewolucji przemysłowej.

w stylu skandynawskim – gołe żarówki, proste stelaże, surowe w wyrazie, duże żarówki z dużą mocą światła. Geometryczne klatki wykonane z metalowych, ciemnych konstrukcji. SKANDI kocha naturę, prostotę i niczym nieograniczone światło.

shabby chick – białe, materiałowe abażury malowane w kolorowe, kwiatowe wzory, klosze z matowym szkłem, abażury o klasycznym kształcie otwartego górą stożka lub zwisającego dzwonka. Światło delikatnie rozproszone, przygaszone, romantyczne. Stosuje się kryształki, wzory roślinne na abażurach, girlandy kryształków, żyrandole kandelabrowe o lekkie konstrukcji. Styl romantyczny, gdzie dominuje biel, koronki, stare, odnowione meble i stylizowane, rzeźbione ramy luster.

loft recycling – to również odwołanie do czasów dawnych. Stylizowane na stare, fabryczne lampy, które mają jedynie walory użytkowe. Klosze z prostych, stalowych, błyszczących form – dążenie do minimalizmu. Dość często żyrandole tego typu pochodzą jak sama nazwa wskazuje z recyklingu.

abstrakcja – abażury nie mające określonego kształtu i formy. To nurt dla odważnych projektantów wnętrz, z artystycznym zacięciem.

minimalizm – żarówki bez kloszy czy abażurów, uformowane w kształcie klasycznego kandelabru, ale zamiast metaloplastyki pojawiają się kable czarne lub kolorowe. Minimalizm jest najbardziej oszczędnym w formie typem wnętrza. Dąży to ograniczenia jakichkolwiek dodatków do wnętrz, jednolitych brył i kolorów.

Dodaj komentarz