Jak odnowić stare płytki w łazience?

Łazienka jest nie tylko miejscem, które pozwala nam na zachowanie odpowiedniego poziomu higieny ale przede wszystkim pomieszczeniem, które każdemu z nas kojarzy się z relaksem i błogim wypoczynkiem. Na pewno wielu z nas ciężki dzień pracy kończy relaksującą i aromatyczną kąpielą czy ciepłym prysznicem przyjemnie kojącym zmysły. Nie zawsze jednak wystrój łazienki sprawia, że chcemy w niej często przebywać. Zdarza się bowiem, że elementy które kilkanaście lat wcześniej były modne i sprawiały, że nasza łazienka prezentowała się całkowicie obłędnie, dziś wyszły z mody i wprawiają nas raczej w zły nastrój, powodując niekontrolowaną frustrację.

Jak odnowić stare płytki w łazience?

Remont łazienki jest kwestią, która wiąże się z dość dużym obciążeniem finansowym. Faktem jest bowiem, że wymiana starych płytek na nowe, czy zakup nowych sanitariów to kwestia kilku tysięcy i jest to zazwyczaj problem, który spędza nam sen z powiek. Jednakże, żeby cieszyć się  piękną łazienką, która będzie prezentowała się jak pomieszczenie, które przeszło gruntowny remont, a nie staromodny pokój nie potrzebujemy aż takich dużych sum pieniędzy, jak mogłoby się wydawać.

Wraz z rozwojem sfery remontowo – budowlanej wymyślono również specjalistyczne produkty, które pozwolą nam na wyremontowanie, lub całkowitą zmianę wyglądu naszej łazienki w zaledwie weekend, nie obciążając przy tym naszego domowego budżetu. Dziś przyjrzymy się bliżej kwestii odnowienia – renowacji płytek łazienkowych jak najniższym kosztem!

Farby renowacyjne do płytek łazienkowych

Jednym z ciekawszych sposobów na całkowite odmienienie starych płytek, bądź takich, które chcielibyśmy zmienić jest zastosowanie specjalistycznych farb renowacyjnych, które ówcześnie nabyć możemy nie tylko przez Internet ale również stacjonarnie, w sklepach budowlanych. Farby takie pozwalają na dokładne pokrycie płytek dowolnym kolorem – począwszy od stonowanych, jasnych barw aż po pastelowe i wyjątkowo wyraziste kolory. Przed przystąpieniem do zakupu farb konieczne jest dokładne wyliczenie powierzchni, jaką chcemy pokryć farbą, biorąc pod uwagę fakt, że płytki należy pokryć 2-3 cienkimi warstwami farby w odstępach 24 godzin.

Renowacja płytek – najpierw czyszczenie!

Renowacja płytek łazienkowych przy zastosowaniu specjalistycznych farb wymaga dokładnego wyczyszczenia płytek. W celu tym wykorzystać możemy benzynę ekstrakcyjną, bądź roztwór z płynu do naczyń. Tak wyczyszczone płytki należy dostawić do wyschnięcia na około 2-3 godziny. Warto zwrócić szczególną uwagę na fugi, które są zazwyczaj miejscami problematycznymi nie tylko jeśli chodzi o pomalowanie ale i wyczyszczenie. Aby farba dokładnie przystała do miejsc między płytkami należy doczyścić je uprzednio szczoteczką, a później – dokładnie i precyzyjnie wyczyścić je przy wykorzystaniu wspomnianej już benzyny ekstrakcyjnej.

Zabezpieczenie łazienki

Ważne jest również dokładne zabezpieczenie naszej łazienki przed ewentualnymi zabrudzeniami, które są częstym zjawiskiem podczas malowania. Miejsca odcięcia płytek ściennych z płytkami podłogowymi najlepiej zabezpieczymy przy użyciu taśmy malarskiej.

Tak przygotowane płytki należy pokryć cienką warstwą farby. Warto pamiętać, aby jednocześnie pokrywać możliwie jak najmniejszy fragment płytek – farba renowacyjna jest bowiem dość gęsta.

Pokrywanie nią większych fragmentów ściany powoduje jej szybkie schnięcie i w konsekwencji może doprowadzić do nieestetycznych zacieków. Ważne jest również to, aby do malowania płytek łazienkowych wykorzystać cienki pędzel malarski, który pozwoli na dokładne pokrycie fug farbą. Są to zazwyczaj miejsca problematyczne, do których ciężko przy pomocy wałka doprowadzić odpowiednią ilość farby. Pomalowane farbą płytki należy zostawić do wyschnięcia na około 24 godziny po czym – pokryć je kolejną warstwą farby.

Renowacja starych płytek łazienkowych przy wykorzystaniu specjalistycznej farby renowacyjnej jest jednym z ciekawszych i coraz częściej stosowanych sposobów na całkowitą odmianę wyglądu naszej łazienki. W prosty i tani sposób pozwala bowiem, aby nasza łazienka nabrała nowoczesnego wyglądu.

Naklejki na płytki łazienkowe

Renowacji płytek łazienkowych możemy dokonać w prosty sposób, który nie wymaga ogromnego wkładu finansowego. W celu tym wykorzystać możemy specjalne naklejki przeznaczone do ozdabiania płytek łazienkowych. Jest to sposób, który doskonale sprawdzi się w szczególności w łazienkach zachowanych w jednym tonie kolorystycznym.

Do wyboru mamy naklejki małe, które zajmą jedynie fragment płytki ale również takie, które swoją powierzchnią obejmą całą płytkę. Możemy stworzyć przy ich użyciu dowolną kompozycję, która idealnie dopasuje się do naszych gustów i sprawi, ze nasza łazienka będzie prezentować się wyjątkowo przytulnie i nowocześnie!

Pamiętać powinniśmy jednak o tym, aby przed przystąpieniem do nanoszenia fragmentów naklejek na nasze płytki dokładnie je oczyścić i osuszyć. Zaleca się, aby do ich czyszczenia wykorzystać szmatkę nasączoną benzyną ekstrakcyjną lub płynem do naczyń i zostawić do wyschnięcia na około 3-4 godziny.

Płytki łazienkowe –

Stare czy niemodne wzory płytek w naszej łazience to problem, z którym boryka się spora cześć z nas. Nie zawsze jednak zmiana wyglądu naszej łazienki musi być ściśle związana z kapitalnym remontem, którego koszty oscylują w granicy kilku tysięcy. Przy odrobinie wolnego czasu i kreatywności nawet starą, mało nowoczesną łazienkę możemy zamienić w prawdziwe dzieło sztuki! Najciekawszymi z patentów są wspomniane przez nas farby renowacyjne do płytek, których cena nie jest zbyt wygórowana, ale też specjalne, mocne naklejki na płytki ceramiczne, które są odporne na wilgoć. Są to sposoby nie tylko proste i tanie ale przede wszystkim – wyjątkowo kreatywne i pozwalające nam na kapitalną odmianę wyglądu naszej łazienki w zaledwie weekend!

Dodaj komentarz