Gdzie zregenerować turbinę w Białymstoku?

Turbosprężarki to powszechnie dziś stosowane w samochodach urządzenia, dzięki którym silniki dysponują większą mocą. Choć projektowane są w ten sposób, by ich żywotność dorównywała żywotności jednostki napędowej, to w praktyce awarie tych podzespołów są bardzo powszechne. Wymiana turbosprężarki to spory wydatek, dlatego dobrą alternatywą jest regeneracja turbiny, która uległa awarii. W Białymstoku liderem tego rodzaju usług jest firma Turbokrymar.pl

Dobroczynna moc spalin

Najważniejsze funkcje turbosprężarek to:

  • zwiększenie mocy silnika,
  • zwiększenie momentu obrotowego silnika,
  • mniejsze zużycia paliwa.

Turbosprężarki działają dzięki wykorzystaniu energii spalin. Gazy pochodzące ze spalania wprawiają w ruch turbinę, która napędza sprężarkę, odpowiedzialną za wtłaczanie powietrza do silnika. Efekt jest podobny do zwiększenia pojemności jednostki napędowej. Kiedyś to rozwiązanie stosowano głównie w samochodach wyścigowych. Współcześnie turbosprężarki instalowane są w większości nowoczesnych aut użytkowych. Decydują o tym przede wszystkim względy ekologiczne – samochody wyposażone w te urządzenia emitują do atmosfery mniej toksycznych związków, niż auta wyposażone w jednostki wolnossące. Oszczędność paliwa wynikająca z zastosowania turbosprężarek wynosi od 20%, w przypadku samochodów benzynowych, do 40%, dla aut wyposażonych w silnika Diesla.

Proste i wytrzymałe

Turbosprężarka to proste urządzenie. Pracuje jednak w bardzo trudnych warunkach – temperaturze dochodzącej do 10000C i obrotach wirnika dochodzących do 100 tys. obr/min. Dlatego o jej żywotności decyduje precyzja, z jaką jest wykonana. Najważniejsze są w tym przypadku nowoczesna technologia wykonania oraz wysoka jakość materiałów użytych do produkcji.

Poprawnie eksploatowana turbosprężarka posłuży wiele lat. Awarie, których przyczynami są wady fabryczne lub zużycie eksploatacyjne, są bardzo rzadkie. Do ich najczęstszych przyczyn należą natomiast te, wynikające z niedostatecznego smarowania oraz nieodpowiedniej jakości oleju, a także niewłaściwego użytkowania silnika z turbodoładowaniem.

Dbaj o silnik

Podstawą właściwej eksploatacji turbosprężarek jest:

  • regularna wymiana i kontrola poziomu oleju. Ważne jest także, by stosować oleje zalecane przez producenta i filtry najwyższej jakości,
  • tankowanie dobrej jakości paliwa. Złej jakości paliwo jest przyczyną odkładania się w wirniku sprężarki większych ilości nagaru, czyli szkodliwego osadu,
  • rozgrzewanie silnika do właściwej temperatury przed rozpoczęciem jazdy na wysokich obrotach,
  • chłodzenie turbosprężarki po szybkiej jeździe. Nagłe wyłączenie silnika powoduje natychmiastowy braki smarowania rozgrzanej turbiny.

Niewłaściwe eksploatowanie turbosprężarki może skutkować uszkodzeniem łożysk wirnika i turbiny, przegrzaniem, zespoleniem tulei łożyskowej z wałkiem, a nawet pęknięciem wałka. O awarii turbiny może świadczyć między innymi spadek osiągów silnika i czarny dym wydobywający się z rury wydechowej.

Sposób na naprawę, czyli regeneracja

Wymiana zepsutej turbosprężarki na nową to spory wydatek. Takie urządzenia mogą kosztować od kilku do kilkunastu tysięcy złotych. Regeneracja uszkodzonego sprzętu będzie kosztować kilka razy mniej.

W Białymstoku w regeneracji turbin specjalizuje się firma Turbokrymar.pl. Ten nowoczesny warsztat posiada najlepszej jakości sprzęt do regeneracji turbosprężarek, a także filtrów DPF/FAP i katalizatorów SCR. Wyszkoleni i doświadczeni technicy dysponują między innymi precyzyjnymi wyważarkami i urządzeniami do pomiarów i kalibracji. Firma oraz działa szybko i sprawnie oraz gwarantuje najwyższą jakość oferowanych usług.

Dodaj komentarz