Czeskie ciągniki zetor!

Zetor to czeskie przedsiębiorstwo, którego pełna nazwa brzmi Zetor Tractors a.s.. Nazwa jest połączeniem pierwszej litery fabryki Zbrojovka i dwóch ostatnich liter wyrazu traktor. Firma powstała w 1946 roku. Obecnie jej siedziba mieści się w miejscowości Brno, a jej prezesem jest Martin Blaškovič. Specjalizują się oni w branży maszyn rolniczych, a dokładnie ciągników rolniczych. Ich kapitał zakładowy szacowany jest na około 790 milionów czeskich koron. Jako pierwsi na świecie wyprodukowali zintegrowaną i całkowicie bezpieczną kabinę, która funkcjonowała zawieszona na silentblockach. Ich produkty kupowane i wykorzystywane są na całym świecie np. w Argentynie, Indiach, Urugwaju czy w Iraku. Zetor Tractors a.s. posiada też liczne filie w Czechach zwane Zetor:

  • KOVÁRNA, s.r.o.,
  • Havlíčkův Brod, a.s.,

oraz za granicą:

  • Deutschland GmbH,
  • Polska Sp. z o.o.,
  • UK Limited,
  • Tractors Ireland Limited,
  • France Sarl,
  • Slovensko s.r.o.,
  • North America Inc..

Historia

Wszystko zaczęło się rok po zakończeniu drugiej wojny światowej. Zbrojovka Brno zaprezentowała po raz pierwszy prototyp Zetor 25 (ciągnik rolniczy). W roku 1952 roku produkcję ciągników przeniesiono do hali produkcyjnej Zakładów Precyzyjnego Przemysłu Maszynowego. W 1960 roku wizytę w fabryce złożył jeden z komunistycznych rewolucjonistów. Dziesięć lat później w Iskanderyiah zbudowano montownie, która niestety nie przetrwała wojny w Zatoce Perskiej. W kolejnych latach zaczęły powstać firmy Zetor w innych krajach, w tym w Polsce 1995 roku. W związku z problemami w 2002 roku Zetor był w trakcie postępowania upadłościowego, zwolniono prawie 40% pracowników. Wtedy też nowym właścicielem został HTC ze Słowacji.

Rodzaje ciągników rolniczych

Zetor – Zbrojovka

Ciągniki o nazwie modelu Zetor były pierwszą generacją. Ich produkcja podzielona była na 7 okresów trwających jednorazowo od paru do 12 lat. W tym czasie powstało 8 pod-modeli Zetor-u.

UR I

Ciągniki typu I powstające od roku 1960 do 2005. Poddane były licznym modernizacjom polegającym między innymi na zmianach wyglądu zewnętrznego, a także zwiększeniu mocy silników czy mniejszym spalaniu paliwa.

UR II

Skonstruowane przez Ośrodek Badawczo-Rozwojowy Ciągników (Polsko-Czechosłowacki).

UR III

Produkcja zaczęła się w 1991 roku, głównie z powodu uzupełnienia luki wynikającej z podziało Czechosłowacji na dwa państwa (w efekcie wspólny Zetor również został podzielony na 2 części).

Proxima – Plus, Power

Produkcja tych ciągników rozpoczęła się w 2004 roku i trwa nadal. W maszynach poprawiono oświetlenie masek i dachów, wymieniono silniki zgodnie z obowiązującymi normami EURO III, zwiększono ich prędkość i nośność.

Wśród serii ciągników produkowanych przez firmę Zetor występują jeszcze modele Forterra, Maxterra, Major i Crystal.

Dodaj komentarz