Czeski producent ciągników – firma Zetor

Polska miała Ursusa a Czesi mieli swojego Zetora – tak można powiedzieć o produkcji maszyn rolniczych w dwóch sąsiadujących ze sobą krajach po tym jak zakończyła się II Wojna Światowa. Okazuje się, że Zetor podobnie jak Ursus w ostatnich latach stara się odżyć i pod skrzydłami słowackiego HTC Holding znów stał się licząc na rynku firmą. Przed laty był to jeden z pionierów nowoczesnych rozwiązań. To właśnie ta marka jako pierwsza wprowadziła nowoczesny system hydrauliczny. Również Zetor jako pierwszy zastosował zintegrowaną bezpieczną kabinę zawieszoną na silentblockach. Warto więc w skrócie przedstawić historię tej liczącej się w historii firmy produkującej maszyny rolnicze.

Historia firmy Zetor

Firma Zetor pojawia się na rynku już rok po zakończeniu wojny wprowadzają do sprzedaży ciągnik rolniczy Zetor 25, przygotowany przez fabrykę Zbrojovka Brno. Od początku firma zaczęła prowadzić intensywną produkcję ciągników, dzięki czemu kilka lat później produkcja przeniosła się do nowych hal produkcyjnych Zakładów Precyzyjnego Przemysłu Maszynowego Brno – Liszeń. Istotnym krokiem na przód był rozpoczęcie działalności w innych krajach między innymi w Indiach, gdzie produkowano ciągniki na licencji Zetora oraz w Zatoce Perskiej, gdzie niedaleko Bagdadu w roku 1970 zaczęła funkcjonować montownia ciągników. Największy rozkwit firma przeżywała w latach 70-tych i 80-tych gdy produkowano nawet blisko 30 tysięcy ciągników rocznie. Problemy pojawiły się po tym jak w Europie Wschodniej zaczęły się przemiany związane z upadkiem ZSRR.

Problemy w latach 90-tych

Firma Zetor podobnie jak inne podobne przedsiębiorstwa zaczęła mieć swoje problemy, gdy system komunistyczny zaczął upadać. W ciągu kilku lat produkcja spadła do poziomu tylko 4-5 tysięcy ciągników rocznie. W 2002 roku przeprowadzone zostało postępowanie upadłościowe, które doprowadziło do przejęcia firmy przez słowacki holding HTC. Firma zredukowała zatrudnienie i chciała wskrzesić siłę Zetora. Od momentu przejęcia minęło już kilkanaście lat, firma obecnie produkuje około 5 tysięcy ciągników rocznie, stale pracuje jednak nad swoim rozwojem. Warto zauważyć, że regularnie pojawiają się nowe prototypy do Zetora, co dla inwestorów ma być znakiem, że ta marka nie umarła i nadal stara się prowadzić aktywne działania zmierzające do zysków w walce o klienta. Rynek maszyn bez wątpienia w ostatnich latach się zmienił i tak samo jak polski Ursus również Zetor musiał wyprofilować swoją działalność, by walczyć skutecznie klientów na swoje ciągniki.

Dodaj komentarz